Kapak Fotoğrafı

Haşhaşlı Gözleme

(Toplam Oy: 3, Ortalama Oy: 5 )
Haşhaşlı Gözleme Haşhaşlı Gözleme Haşhaşlı Gözleme
 • Servis Sayısı: 10 kişi
 • Hazırlanma Süresi: 00:51
 • Pişme Süresi: 00:30
 • Kalori: 580 kcal
Print Friendly and PDF

İç Anadolunun verimli topraklarında yetişen buğdaylar ve her türlü organik tarımın rahatlıkla yapıldığı tohumu %100 yerli olan yıllardan günümüze gelen buğdayların un halindeki lezzetli tarifi, içeresinde haşhaş sıvı yağ vardır ve glisemik indeksi yüksek, yöresel bir lezzettir.

Şeften tavsiye :

Odun ateşinde pişirilen haşhaşlı gözlemelerin lezzetli farklıdır, taze iken dondurucu  da birkaç ay bekletebilirsiniz. 

NOT: Haşhaşı çiğ aldıysanız önce yıkayıp tel süzgeçte bekletin kurumaya bırakın kuruyan haşhaşı ısınmış tavada kavurmak suretiyle renginin açık kahverengi olmasını sağlayıp soğuyunca haşhaşı aldığınız aktara götürüp çektirebilirsiniz, koyu kahverengi yağlı haşhaş elde edersiniz.

Malzemeler

Hazırlanma Aşamaları

 1. Hazırlık
  Hamuru derin bir kap içerisinde maya ve ılık su ile tuzu atılarak kulak memesi kıvamında yoğrulur, yumruk büyüklüğünde bezeler haline getirilir.
 2. Hazırlık
  Oklava yardımıyla 30 cm çapında inceltilerek açılır üzerine yağ ve haşhaş karıştırılıp sürülür bu işlem diğer hamur bezeleri de yapılıp üç kat üst üste koyarız.
 3. Hazırlık
  Haşhaş ve yağlı hamur,kalın şeritler halinde kesilerek sarmal şeklinde sarılır ve yumruk büyüklüğüne getirilip ucu altına katlanarak bekletilir.
 4. Pişirme işlemi
  Pişirmeyi odun saçında, elektirikli saçta ve yapışmaz tavada yapabilirsiniz.
 5. Pişirme işlemi
  Hazırlanan haşhaşlı sarmal hamur bezelerini oklava yardımıyla tava büyüklüğünde incelterek ısıtılan tavanın içerisinde ters yüz ederek pişiririz,her iki tarafına tereyağı sürerek soğumaya bırakırız.
 6. Sunum
  Soğuyan haşhaşlı gözlemeleri keser servis tabaklarında salata,acılı ezme,kahvaltılıklarla isteğe göre servis ederiz. AFİYET OLSUN

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar


Yazar ŞEF BELGİN
TAŞTAN
belgintastan@outlook.com ŞEF BELGİN TAŞTAN Merhaba,ben Belgin bloğuma hoş geldiniz. pratik,lezzetli eğlenceli sıcak, soğuk içecekler,tatlı,tuzlu,pasta ve yemek tariflerimle farklı mekanlardan ve şehirlerden sizlerle olmaya çalışıyorum. Eylül 1965 Merzifon doğumluyum orta ve liseyi memleketim okullarında bitirip,Eskişehir Anadolu Açık öğretim iş idaresi okudum, 2009 girişimcilik eğitimini tamamladım www.hepsisef.com ev hanımları,öğrenci ve bekar yaşayanların sağlıklı ve pratik beslenmesine yardımcı olacak,komün yemek bloğumda ekip arkadaşlarımla beraber; Kapım herkese açık mutfağıma gelin ve eğlenin!..

Yazarın Paylaşımlarına Git

Tarifi Oyla

Herhangi bir tarifi oylayabilmek için buradan kullanıcı girişi yapmalısınız.

Sorular

Henüz bu tarife herhangi bir kullanıcı soru sormamış.

Herhangi bir tarife soru sorabilmek için buradan kullanıcı girişi yapmalısınız.