Kapak Fotoğrafı
Keşkek Keşkek
 • Servis Sayısı: 15 kişi
 • Hazırlanma Süresi: 00:15
 • Pişme Süresi: 06:00
 • Kalori: 320 kcal
Print Friendly and PDF

İç Anadolunun verimli topraklarında yetişen buğdaylar ve her türlü organik tarımın rahatlıkla yapıldığı tohumu %100 yerli günümüze dek gelebilen keşkek, yöresel yiyecek gurubudur, tarifi içeresinde et buğday nohut bulunur, besin değeri oldukça yüksektir çömlek ve büyük kazanlarda pişirilir yöresine göre düğün ve ikramlık olarak sunulur.

     Şeften Öner : Bütün halindeki bulgurlar ve nohut 3 saat önceden ıslatılırsa fırında daha iyi pişecektir, mahalle fırınında pişen keşkek çok koyu kıvamda olmaması için    suyu iyi ayarlanmalı,kendi suyu ile harmanlanırsa çok daha lezzetli olacaktır,sıcakken çok iyi karıştırılıp tamamen ezilmeli akışkan olmalıdır. Keşkek ayrıca düdüklü tencerede kısık ateştede pişirilir.

Malzemeler

Hazırlanma Aşamaları

 1. Keşkeğin yapımı
  Çömleğin içerisine et, ıslatılmış buğday, nohut tuz ilave edilir çömleğin saplarını geçecek kadar su ile doldurup akşamdan mahalle fırınına verilerek pişirilmesi sağlanır
 2. Keşkeğin hazırlanışı
  Ertesi sabah fırından alınan keşkek sıcakken kendi içerisindeki su ile ağaç kepçe yardımıyla karıştırılır kıvamı koyulaşıncaya kadar devam edilir,(kaynamış suda katılabilir) sonra tavada eritilen tere yağı ,sıvı yağ içerisinde salça iyice pişirilir pul biber atılır.
 3. servis
  üzerine salça sosla sıcak olarak haşhaşlı çörekle servis edilir AFİYET OLSUN

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorumlar


Yazar ŞEF BELGİN
TAŞTAN
belgintastan@outlook.com ŞEF BELGİN TAŞTAN Merhaba,ben Belgin bloğuma hoş geldiniz. pratik,lezzetli eğlenceli sıcak, soğuk içecekler,tatlı,tuzlu,pasta ve yemek tariflerimle farklı mekanlardan ve şehirlerden sizlerle olmaya çalışıyorum. Eylül 1965 Merzifon doğumluyum orta ve liseyi memleketim okullarında bitirip,Eskişehir Anadolu Açık öğretim iş idaresi okudum, 2009 girişimcilik eğitimini tamamladım www.hepsisef.com ev hanımları,öğrenci ve bekar yaşayanların sağlıklı ve pratik beslenmesine yardımcı olacak,komün yemek bloğumda ekip arkadaşlarımla beraber; Kapım herkese açık mutfağıma gelin ve eğlenin!..

Yazarın Paylaşımlarına Git

Tarifi Oyla

Herhangi bir tarifi oylayabilmek için buradan kullanıcı girişi yapmalısınız.

Sorular

Henüz bu tarife herhangi bir kullanıcı soru sormamış.

Herhangi bir tarife soru sorabilmek için buradan kullanıcı girişi yapmalısınız.